begin:

begin: 1

lang: pol

lang1: pol

prodkindid: 1

prodkindid1b:

prodkindid1a:

Alleluja - Wydawnictwo Zmartwychwstańców

WYDAWNICTWO ZMARTWYCHWSTAŃCÓW

prodkindid: 1

Wybierz rodzaj publikacji:


nazwisko autora lub tytuł:

   
   

prodkindid: 1

page: booknote

pages: booknote

prodkindid: 1

ks. Kazimierz Wójtowicz CR

Żywopisy przycinane

ISBN: 978-83-64664-71-7

Miejsce wydania: Kraków

Rok wydania: 2017

Cena detal.: 10.50

Na każdym budynku szpitalnym widnieje odpowiednia tablica z informacją wskazującą na jego specjalność, np. „Oddział Kliniczny Nefrologii”. Na jednym z nich, w Krakowie, na dachu, umieszczono ogromne litery obwieszczające w dzień i w nocy (świecą!), iż jest to SZPITAL. Ale czy nie powinno się zmienić tego napisu? Zastąpić go innym określeniem, a mianowicie – UNIWERSYTET ŻYCIA. Przecież każdy tego rodzaju gmach użyteczności publicznej jest naprawdę „uniwersytetem”, praktyczną szkołą życia, służby, odkrywania człowieczeństwa, stawiania sobie istotnych, prawdziwie życiowych pytań – filozoficznych i teologicznych, szkołą, która uczy pokory, normalności, dystansu do wielu spraw.
Jakże tu zmienia się kształt życia każdego! I tego, który mieszka na salonach, i tego spędzającego swoje dni w prostej, wiejskiej izbie. Tego, któremu kłaniały się zastępy podwładnych, z którym inni musieli się liczyć, którzy dumni byli ze swej roli, pozycji, urzędu, godności, jak też i tego najzwyklejszego zjadacza chleba. Każdy, kogo tu z konieczności przyniosło/ dostaje łóżko szafkę i krzesło/ wnet mu podadzą strawę w plastikach/ którą on winien wolno przełykać/ Potem go obadają obmierzą/ zrobią kilka zdjęć na świeżo/ a jakby tego było za mało/ prześwietlą na wylot całe ciało („W szpitalu”). I cóż zostaje mu z wszystkich zaszczytów
i tytułów? Piżama, okulary na nosie (jeśli musi je nosić) i szpitalny porządek dnia. Dobrze jeszcze, gdy to wszystko mu wystarcza.
Dlatego to tu, w tym „uniwersytecie” szuka się bardzo serio najgłębszych, prawdziwych odpowiedzi na najistotniejsze pytania. Szuka się ich nie dla stopni akademickich, nie dla awansu społecznego, ale dla odkrycia sensu własnego życia, cierpienia i śmierci – jakże niegrzecznej, przychodzącej bez uprzedzenia, zawsze w niewłaściwym momencie. Tak, któregoś dnia przyszła w porze odwiedzin/ przez nikogo nie zauważona/ bez przeszkód dotarła/ na czwarte piętro/ i udała się po skosie/ do sali numer osiem/ Wyszła tak samo niezauważona/ tylko siostra w białym fartuchu/ idąc z regularną posługą/ spostrzegła już w progu/ że jedno męskie ciało/ bez duszy zostało („Śmierć na oddziale”).